" Alt ajutor de nădejde nu poţi căpăta de nicăieri: nu-ţi risipi cele adunate de dragul unei uşurări trecătoare. Trage-ţi plapuma peste cap: acum se încearcă răbdarea şi stăruinţa ta. De treci proba să-i mulţumeşti lui Dumnezeu care ţi-a dat puterea. De nu, ridică-te din nou cu putere, roagă-te de miluire şi cugetă: aceasta mi s-a cuvenit după dreptate! Căci căderea însăşi ţi-a fost pedeapsa: te-ai bizuit prea mult pe tine însuţi, şi ai văzut unde ai ajuns. Ai primit o învăţătură: nu uita să mulţumeşti. "
― , Calea asceților: o călăuzire în viaţa duhovnicească