4
" Or, femeia nu poate decât să se deschidă şi să primească... E ceva împotriva legilor firii, înţelegi tu?... E o adevărată tragedie... Existenţa nu e doar un fenomen de înghiţire a lumii, ci şi un fenomen de asimilare... Noi trăim ca să mâncăm lumea şi ceea ce mâncăm se face una cu noi, nu se mai întoarce afară, sau se întoarce, da, intri în budă şi se întoarce, dar asta nu contează... Ce vreau să spun e că sexualitatea femeii constă într-o permanentă frustrare şi că frustrarea asta cuprinde tot, pielea, părul, ochii, unghiile, oasele... N-ai observat că femeile îmbătrânesc mai repede decât bărbaţii? Când o primeşti în tine şi apoi eşti obligată s-o dai afară e ca şi cum existenţa ţi-ar da cu tifla... "
― Gheorghe Crăciun , Pupa russa
5
" Până şi adolescenţii lingavi şi cu coşuri pe faţă voiau acelaşi lucru, până şi poştaşii, şoferii, gunoierii, băgătorii de seamă, şefii de sindicat, portarii şi securiştii, secretarii şi conţopiştii. Toţi voiau s-o atingă, toţi voiau să-şi pună mâinile pe ea, să-şi lipească degetele lor murdare de pielea ei de fildeş şi stearină. Toţi visau în secret să se apropie de coapsele ei imposibile, să-i sfâşie rochia, linge-urile, aura energetică şi să-i frământe carnea. Toţi bărbaţii o devorau din ochi, toţi aveau priviri lubrice, de fiară domesticită, toţi se gândeau la aceeaşi şi aceeaşi minune dintre coapsele ei. "
― Gheorghe Crăciun , Pupa russa