Home > Work > Scrisoare de dragoste
21 " E cu neputinţă să întâlneşti un om de la care să nu înveţi ceva. "
― Mihail Drumeş , Scrisoare de dragoste
22 " Pe cand eu, cat am avut de suferit! De ce a trebuit sa sufar atata din pricina dragostei? "
23 " Acum, n-am incotro: trebuie sa-ti marturiesesc ceva important: mi-a intrat in cap ca sunt frumoasa. "
24 " ― Acum, de fapt, nici nu mă mai interesează filmul. ― De ce?― Pentru că începe filmul... nostru. "
25 " Îmi face mai mult rău decît bine. Cu toatea astea, unele suferinţe sunt atît de plăcute! "
26 " DINU: Cine poate să ştie ? Vă daţi seama ce rol joacă întâmplarea în viaţa unui om? ANDA: Nu înţeleg. Ce întâmplare? DINU: Chiar asta pe care o trăim! De ce v-am întâlnit pe dumneavoastră şi nu pe alta? De ce dumneavoastră a trebuit să mă întâlniţi pe mine şi nu pe altcineva? "
27 " Ei sunt nemuritori, fiindcă au realizat o capodoperă a dragostei. "
28 " Exista oare ceva predestinat în viaţa noastră, care trebuie să se împlinească? Cine să dea răspuns unei asemenea întrebări? Eu cred că noi înşine suntem autorii binelui sau răului, ca destinul nu e în stele, ci mult mai aproape, chiar în mîinile noastre. "
29 " Teribilă fată! încă n-am întâlnit una la fel. Dac-o vezi de departe, ţi se pare o păpuşă mică, prea frumoasă ca să fie vie, iar de aproape arată ca o făptură ireală. în amândouă cazurile iese din realitate. "
30 " Pe mine, dimpotriva, m-ar plictisi...cunoscutul pentru ca n-aduce nimic nou, n-are nici un farmec.. "
31 " Voi adopta resemnarea, care e forma avansată a înţelepciunii. Dragostea cu sila nu se poate. "
32 " De ce v-am inttalnit pe dumneavoastra si nu pe alta? De ce dumneavoastra a trebuit sa ma intalniti pe mine si nu pe altcineva? "
33 " De altfel, sunt sigură că o fericire care te satisface pe deplin nici nu e fericire, trebuie să-i dai alt nume. "
34 " Dramaturgii greci, clasici şi moderni au optat inevitabil pentru tragedie pentru că fericirea, te rog să mă crezi, nu impresionează pe nimeni şi nici nu se pot scrie mai mult de trei pagini despre ea. "
35 " ― Eşti o întruchipare sau exişti cu adevărat? "
36 " Sufletul ei in atingere cu vitejia soartei se inasprise, se inchisese parca intr-o crusta proctectoare de piatra, din pricina careia nu mai putea tresari, nu se mai putea induiosa de suferinta altuia. "
37 " Cred numai în minunile pe care dorinţa mea le înfăptuieşte cu forţa ei. în celelalte minuni nu cred deloc. "
38 " Aşa încât pot susţine că incendiul iubirii nu va atinge stânca mea şi, chiar dacă ar atinge-o, tot degeaba: piatra nu ia foc. "
39 " Toate fericirile se sprijină pe iluzii. Adevărul nu face altceva decît să sfîşie vălul cu care se acoperă ochii ce nu vor să vadă realitatea. Dacă prin absurd cineva ar inventa ghicirea gîndurilor după voinţă, oamenii, deveniţi goi pe dinăuntru, n-ar mai putea să trăiască, s-ar măcelări unul pe altul, bărbat pe femeie, copil pe tată, fiică pe mamă. S-ar declanşa un carnagiu universal. "
40 " Viaţa e aspră, o trăieşti o singură dată. Nu te lega de prima fantezie, ca toţi neisprăviţii... "