" Dar adevărul nu stă într-un singur fapt. Așa cum un om nu are doar cutare vârstă, atâtea kilograme, cutare înălțime și culoare a ochilor și a părului. Un om este toate acestea, plus încă ceva. Iar acest ceva e mai important decât toate acestea. Tot astfel, adevărul e un număr de fapte, plus încă ceva. Întotdeauna. Faptele singure nu sunt niciodată întreg adevărul. "
― Constantin Virgil Gheorghiu , Tatăl meu, preotul care s-a urcat la cer