" insanların kaderini aslında tanrılar değil yine insanlar yazar. Başka insanlar. Mesela savaşları çıkartan, sürdüren insanlar ... herkesin kaderini külliyen değiştirirler. Kendi kaderleriyle birlikte ama apayrı yönlere. Savaşları çıkaranlar, sürdürenler ve kazananlar zengin olurlar. Bu yoksul mahhaledeki insanların kaderlerinde de yüzyıllardır savaşların ve yenilginin izleri var "
― Mine Söğüt , Dolapdere: Kürt Kediler Çingene Kelebekler