" - Nu te inteleg. Nu-i inteleg pe cei ca tine, care prefera intotdeauna sa dea vina pe femeie. Daca doi oameni fac ceva rau si unul din ei e fata, atunci sigur e vina ei, nu?
- Nu Lena, nu-i asa, nu-i...
- Ba da. E ca atunci cand cineva are o relatie extraconjugala - de ce o uraste nevasta intotdeauna pe cealalta femeie? De ce nu-si uraste sotul? El e cel care-a inselat-o, el e cel care-a jurat sa o iubeasca si sa-i ramana alaturi, bla-bla pentrun totdeauna. De ce nu e el cel care-i impins de pe-o nenorocita de stanca? "
― Paula Hawkins , Into the Water