" VICTOR:Am vrut întodeauna să fiu liber.Nu ştiu de ce.Şi nu ştiu nici ce înseamnă să fii liber.Dacă mi-aţi smulge toate unghiile,şi tot n-aş şti să vă spun de ce.Dar,departe de cuvinte,ştiu ce este.Am dorit-o întodeauna.O doresc şi acum.Nu doresc decât asta.mai întâi am fost prizonierul celorlalţi.Atunci,i-am părăsit.Apoi mi-am fost mie însumi prizioner.Era şi mai rău.Atunci,m-am părăsit pe mine însumi. "
― Samuel Beckett , Eleuthéria