" O funcționare incorectă a psihicului poate dăuna în mare măsură corpului, după cum, invers, o suferință fizică poate să atragă participarea la suferință a sufletului; căci sufletul și corpul nu sunt ceva separat, ci sunt mai degrabă una și aceeași viață. Astfel, rareori există o boală a corpului care să nu fie complicată psihic, chiar dacă nu este determinată psihic. "
― C.G. Jung , Two Essays on Analytical Psychology (Collected Works 7)