" ...neye yarar? hepsi benim içime girdiler. bende, silinmez, kaçınılmaz, yıkanıp temizlenmez izlerini bıraktılar. benim iç duvarlarım, bütün bu yabancı nakışlar, çizgiler, işaretler, renkler ve hiyerogliflerle doludur. dış cephem değişmiş neye yarar? ben, asıl ben, bu toprağın malı olmayan ve hepsi dışarıdan gelen maddeler ve unsurlarla yoğrula yoğrula adeta sınaî, adeta kimyevî bir şey halini almışım. "
― Yakup Kadri Karaosmanoğlu , Yaban