" Un pastor bătrân îmi spunea odată că binecuvântat e omul care nu alege partenerul de viață cu ochiul sau cu mâna, ci cu genunchiul. I-am replicat, și nu s-a mâniat pe mine, că Dumnezeu consideră rugăciunea asta printre puținele care trebuie făcute cu ochii deschiși. Nu de alta, dar să nu trebuiască să-i ții după aceea închiși toată viața ... [Dulapul mincinos] "
― Vladimir Pustan , Trădată iubirea trecea